DUCH DAWNEGO CHANG’AN – Tradycyjne malarstwo chińskie współczesnych artystów z prowincji Shaanxi

Na wystawie Duch dawnego Chang’an zostaną zaprezentowane prace malarzy będących członkami Związku Artystów Prowincji Shaanxi oraz Instytutu Tradycyjnego Chińskiego Malarstwa z Xi’an. Obrazy te są współczesną kontynuacją wielowiekowego, tradycyjnego malarstwa chińskiego. Utrzymane zostały w stylistyce Szkoły Malarstwa Chang’an, która powstała na początku lat pięćdziesiątych XX wieku w Stolicy Prowincji Shaanxi – Xi’an. Nazwa szkoły wywodzi się z historii miasta Xi’an, które miedzy innym w czasach dynastii Tang (618-907) było stolicą Cesarstwa Chińskiego i nosiło miano Chang’an.

Artyści wywodzący się ze Szkoły Malarstwa Chang’an odwołują się do tradycji chińskiego malarstwa xieyi – „malarstwa idei”. Ten typ malarstwa opiera się próbie uchwycenia przez artystę „ducha” , „idei” „istoty” malowanego przedstawienia. Staje się zapisem jego osobistej interpretacji i uczuć. Malarze xieyi tworzą ekspresyjne i dynamiczne kompozycje, w których ważną rolę odgrywa synteza, uproszczenie, sugestia i indywidualizm. Podobieństwo do rzeczywistego wyglądu danego przedmiotu oraz odwzorowanie zewnętrznej formy w tym typie malarstwa odbierane jest jako działanie powierzchniowe. O doskonałości dzieła świadczy między innymi swoboda plamy i kreski z jaką zostało ono wykonane, która staje się jednocześnie wyznacznikiem olbrzymiego doświadczenia artysty.

Ważne dla xieyi doświadczenie niewątpliwie reprezentują obrazy artystów pokazywane od 13 sierpnia 2013 roku w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Na wystawie znajdą się prace najlepszych przedstawicieli Szkoły Malarstwa Chang’an takich jak Wang Xijing, Wan Ding, Yang Shuanglin, Wang Jianshu, He Hulin, Xiong Wei, Li Feng, Yan Wenlong, Yue Li, Zhong Qiaolan, Li Yating.

Zwiedzający Muzeum Narodowe we Wrocławiu będą mogli poznać Ducha dawnego Chang’an dzięki przedstawieniom północno-wschodnich pejzaży Chin, ludzi zamieszkujących tą część kraju, ich kultury i zwyczajów, które zostały uchwycone przez malarzy należących do Związku Artystów Prowincji Shaanxi.

Wystawa została objęta honorowym patronatem Pana Xu Jian Ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce.

Organizatorzy wystawy:

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Związek Artystów Prowincji Shaanxi

Instytut Tradycyjnego Malarstwa z Xi’an

Stowarzyszenie Polsko-Chińskie Na Rzecz Kultury i Sztuki

 

About Author: admin

Wydarzenia

Facebook