Tradycyjne malarstwo chińskie współcześnie, Źródło:TVP

Tradycyjne malarstwo chińskie współcześnie

 Autor: kf, pszl; 13.08.2013

Tytuł ekspozycji odnosi się do historii miasta Xi’an, dawnej stolicy kilkunastu chińskich dynastii, która w okresie panowania dynastii Tang nosiła nazwę Chang’an. Miasto słynie od kilkudziesięciu lat z tzw. Terakotowej Armii. 7500 figur naturalnej wielkości, wykonanych z terakoty i przedstawiających żołnierzy i konie odkryli chłopi kopiący studnię w 1974 roku. Armia znajduje się w grobowcu pierwszego chińskiego cesarza Qin Shi, który zmarł w 210 p.n.e.

– Prezentowane są dzieła współczesne, utrzymane w stylistyce Szkoły Malarstwa Chang’an, która powstała na początku lat 50. XX w. Obrazy wykonano chińskimi farbami wodnymi na papierze ryżowym i są one kontynuacją wielowiekowej tradycji malarstwa chińskiego – współorganizatorka wystawy, prezes Stowarzyszenia Polsko-Chińskiego Na Rzecz Kultury i Sztuki Katarzyna Matuszczyk.

Głównymi tematami tego nurtu malarstwa są pejzaże prowincji Shaanxi oraz ilustracje nawiązujące do chińskich poematów i prozy. W pracach najważniejszego przedstawiciela tej grupy malarzy Wang Xijinga, pojawia się też motyw kobiet ubranych w stroje z czasów dynastii Tang.

– Prace są utrzymane w konwencji chińskiego malarstwa »xieyi«, czyli »malarstwa idei«. Opiera się on nie na realizmie, ale na próbie uchwycenia przez malarza idei, ducha malowanej rzeczy bądź krajobrazu. W tej technice niezwykle ważne jest prowadzenie kreski i plamy. Potrzeba wielu lat ćwiczeń i doświadczenia, by osiągnąć wysoki poziom – powiedziała Matuszczyk.

Wystawa będzie czynna do 1 września.TVP INFO

http://tvp.info/informacje/kultura/tradycyjne-malarstwo-chinskie-wspolczesnie/12096792

About Author: admin

Wydarzenia

Facebook