Dni Kultury Chińskiej we wrocławskim Centrum Kultury Zamek świętowane będą 10 i 17 lutego: Źródło:gazetawroclawska 2013-02-06

Dni Kultury Chińskiej we wrocławskim Centrum Kultury Zamek świętowane będą 10 i 17 lutego

 

Data dodania:  Ostatnia aktualizacja: 

Gazeta WrocławskaMałgorzata Matuszewska

 

Prześlij Drukuj

Praca Lu Youyou – „Jak marzenie” na wystawie w Zamku (© Centrum Kultury Zamek)

 

Najważniejsze święto w tradycyjnym chińskim kalendarzu zaczyna się 10 lutego. To wtedy Chińczycy świętują Nowy Rok.
Na Dni Kultury Chińskiej zaprasza Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu. Obchodzone będą w dwie kolejne niedziele – 10 i 17 lutego.
– Chiński Nowy Rok to najważniejsze święto w Chinach, porównywalne z polskim Bożym Narodzeniem – mówi Katarzyna Matuszczyk, prezes Polsko-Chińskiego Stowarzyszenia na Rzecz Kultury i Sztuki. – Najważniejsza jest rodzina, więc Chińczycy tego dnia obchodzą odnowienie życia – dodaje. Chiński Nowy Rok to święto ruchome, związane z kalendarzem lunarnym.
W tym roku jego wigilia obchodzona będzie 9 lutego, a 10 lutego traktowany jest jako pierwszy dzień świąt.- Chińczycy wieszają na drzwiach swoich domów wycinanki ze znakami przynoszącymi szczęście. Spotykają się na tradycyjnej kolacji, w menu nie może zabraknąć chińskich pierogów jiao zi, wypełnionych mięsem i warzywami – opowiada Katarzyna Matuszczyk. – Z Nowym Rokiem związana jest ciekawa legenda: dawno temu Chińczykom dokuczał potwór Nian. Zabijał ludzi i zwierzęta, ale stary mędrzec znalazł na niego sposób. Powiedział potworowi, że widzi, jak wielka jest jego siła, którą może pokonać inne potwory. Nian posłuchał mędrca, zabił inne potwory i zniknął. Z tą legendą wiąże się zwyczaj używania noworocznych petard. Hałas wybuchów petard i fajerwerków ma odstraszyć złe duchy – dodaje.Na szczęście w leśnickim Zamku petard nie będzie. Ale prawdziwych atrakcji, które przybliżą kulturę Chin, na pewno nie zabraknie. W niedzielę o godz. 15.30 będzie można posłuchać wykładu inauguracyjnego, potem Lu Youyou – artysta z Chin – poprowadzi ceremonię parzenia herbaty i będzie częstował uczestników. Wernisaż wystawy prac Lu Youyou pt. “Chwila i Nieskończoność” zacznie się o godz. 17 (wystawa będzie czynna do 21 lutego), a o godz. 18 z koncertem na chińskiej cytrze guzheng wystąpi Duan Xiaoli, artystka mieszkająca w Polsce i promująca od lat tradycyjną muzykę chińską. W następną niedzielę, 17 lutego, w Zamku planowane są praktyczne zajęcia. Od godz. 13 trwać będzie nauka kaligrafii i chińskiego malarstwa, od godz. 15 będzie można się nauczyć, jak zrobić tradycyjny chiński lampion i wycinanki.Także w niedzielę 17 lutego wszyscy chętni poznają podstawy języka chińskiego – początek nauki o godz. 17. Prowadzący zajęcia Lu Youyou przybliży słuchaczom tonalną naturę języka chińskiego w dialekcie mandaryńskim.
Wszystkie zajęcia, na które Centrum Kultury Zamek zaprasza dzieci i dorosłych, prowadzone są bezpłatnie.
Na warsztaty plastyczne obowiązują zapisy, tel. 71/349-35- 36, e-mail: centrum@zamek.wroclaw.pl. Można odebrać wejściówki w recepcji Centrum Kultury Zamek.
Centrum Kultury Zamek mieści się w Leśnicy przy pl. Świętojańskim 1.

 Dni Kultury Chińskiej we wrocławskim Centrum Kultury Zamek świętowane będą 10 i 17 lutego – Gazetawroclawska

http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/755271,dni-kultury-chinskiej-we-wroclawskim-centrum-kultury-zamek,id,t.html

About Author: admin

Wydarzenia

Facebook